Agronomia •  02.10.2023

Jesienne zwalczanie chwastów w rzepaku ozimym. Na jaką ochronę herbicydową postawić?

Coś poszło nie tak

Odchwaszczanie rzepaku ozimego jesienią to jeden z kluczowych zabiegów agrotechnicznych. Przeprowadzamy go na początku cyklu wegetacyjnego, aby chwasty na plantacji nie zakłóciły rozwoju roślin uprawnych i nie ograniczyły ich potencjału plonotwórczego. Niezwykle ważne jest precyzyjne określenie terminu zabiegu chwastobójczego oraz wybór metody. Kiedy zwalczać chwasty w rzepaku jesienią i jakie rozwiązanie wybrać?

Najbardziej uciążliwe chwasty w rzepaku

Jesienią młode rośliny rzepaku są bardzo podatne na konkurencję ze strony chwastów, które w oczywisty sposób mogą ograniczać im przestrzeń do rozwoju i pozbawiać cennych składników odżywczych. Obecnie uznaje się, że jedno z największych zagrożeń w uprawach rzepaku stanowi bodziszek drobny. To ekspansywny gatunek, który szybko wszedł do grona najbardziej uciążliwych roślin niepożądanych. Dużym problemem dla plantatorów rzepaku jest wciąż fiołek polny, mak polny, przytulia czepna, chwasty rumianowate, stulicha psia, gwiazdnica pospolita, czy komosa biała. Wiadomo, że zachwaszczenie plantacji negatywnie wpływa na plon. Odpowiednia strategia jesiennej ochrony rzepaku przed chwastami jest kluczem dla wysokiego plonu z hektara. 

Przytulia czepna
Przytulia czepna Fot. Rafał Kowalski
Przytulia czepna
Przytulia czepna Fot. Rafał Kowalski
Fiołek polny
Fiołek polny Fot. Rafał Kowalski
Fiołek polny
Fiołek polny Fot. Rafał Kowalski
Chwasty rumianowate
Chwasty rumianowate Fot. Rafał Kowalski
Chwasty rumianowate
Chwasty rumianowate Fot. Rafał Kowalski
Mak polny
Mak polny Fot. Rafał Kowalski
Mak polny
Mak polny Fot. Rafał Kowalski
Tobołki polne
Tobołki polne
Tobołki polne
Tobołki polne
Gwiazdnica pospolita
Gwiazdnica pospolita Fot. Rafał Kowalski
Gwiazdnica pospolita
Gwiazdnica pospolita Fot. Rafał Kowalski
Chaber bławatek
Chaber bławatek Fot. Rafał Kowalski
Chaber bławatek
Chaber bławatek Fot. Rafał Kowalski

Ochrona herbicydowa rzepaku jesienią - trudne wybory

Każdego roku, rolnicy stoją przed koniecznością podjęcia trudnych i ważnych decyzji. Czym zwalczać groźne chwasty jednoliścienne i dwuliścienne w rzepaku? W jaki sposób wyeliminować chwasty w rzepaku jesienią i jakie herbicydy dla rzepaku wybrać? Powschodowe, a może posiewne?

 

Dlaczego warto wybrać herbicydy powschodowe?

Metody powschodowego zwalczania chwastów w rzepaku są coraz częściej wybierane przez rolników. Nic dziwnego. Herbicydy nalistne są bardziej skuteczne w warunkach suszy. Dodatkowo, substancje doglebowe dłużej rozkładają się w glebie. Zatem, jeśli będziemy musieli podjąć decyzję o likwidacji plantacji i przesiewie, możliwości wyboru roślin następczych w przypadku wcześniejszego stosowania herbicydów nalistnych są znacznie większe niż w przypadku herbicydów doglebowych. Poza tym nalistne środki chwastobójcze są znacznie bardziej elastyczne w stosowaniu, więc mamy dużo większe pole manewru w planowaniu terminu zabiegu. Co ważne, decyzję o zastosowaniu herbicydów powschodowych podejmujemy już po ocenie zarówno wschodów rzepaku, jak i rodzaju oraz stopnia zachwaszczenia. To ważny atut. Na koniec warto dodać, że herbicydy nalistne są rozwiązaniem szczególnie rekomendowanym w uprawach bezorkowych, a tych jest coraz więcej w Polsce.

 

Powschodowy zabieg ochrony herbicydowej rzepaku – substancje, terminy, dawki

Nowość – LaDiva™

Od sezonu 2023 producenci rzepaku w Polsce mogą korzystać z nowego herbicydu, który skutecznie zwalcza chwasty w rzepaku ozimym jesienią. Środek charakteryzuje wysoka skuteczność chwastobójcza oraz duża niezależność od warunków pogodowych. Produkt zawiera: Arylex™ active oraz pikloram i aminopyralid (wszystkie grupa 4 wg HRAC).

Skład LaDiva™

Sklad LaDiva
Sklad LaDiva
Syntetyczne auksyny
Syntetyczne auksyny

Zaletą produktu jest bardzo szybkie działanie na chwasty. Pierwsze objawy pojawiają się już kilka godzin po aplikacji. LaDiva™ zwalcza bodziszka drobnego, chabra bławatka, dymnicę pospolitą, jasnotę purpurową, komosę białą, mak polny, marunę nadmorską, niezapominajkę polną, przytulię czepną, rumianek pospolity, stulichę psią, tasznika pospolitego.

Skuteczność ochrony przed chwastami - tabelka
Skuteczność: +++ bardzo dobra; ++(+) dobra +; ++ umiarkowana
Skuteczność ochrony przed chwastami - tabelka
Skuteczność: +++ bardzo dobra; ++(+) dobra +; ++ umiarkowana

Preparat wyróżnia się wysoką skutecznością na bodziszki, które są słabo zwalczane w zabiegach powschodowych. Środek eliminuje także chwasty odporne (chaber bławatek, mak polny, chwasty rumianowate) na herbicydy o innym mechanizmie działania np. sulfonylomoczniki.

Konrola i LaDiva
Konrola i LaDiva

LaDiva™ wyróżnia się bardzo szerokim oknem aplikacji jesienią (BBCH 12-19) i niską dawką (0,25 l/ha). W celu uzyskania najlepszych efektów, rekomendowany termin aplikacji to faza 2-4 liści właściwych rzepaku (BBCH 12-14). Zaleca się stosowanie środka na chwasty w niskich fazach rozwojowych (liścienie do 2-4 liści chwastów). Warto podkreślić, że środek można stosować solo, bez dodatku innych substancji czynnych. LaDiva™ jest skuteczna w różnych systemach uprawy gleby, zarówno orkowej, jak i bezorkowej.

Ochrona przed chwastami - termin i dawka - infografika
Ochrona przed chwastami - termin i dawka - infografika

Bestseller od lat – Navigator™ 360 SL

Znanym i sprawdzonym herbicydem zwalczającym chwasty w rzepaku ozimym jest Navigator™ 360 SL, który łączy w sobie trzy substancje czynne z grupy 4 wg HRAC: aminopyralid, chlopyralid i pikloram. Środek jest pobierany przez liście chwastów, hamuje ich wzrost, a następnie powoduje deformację i zamieranie roślin niepożądanych. Herbicyd zaleca się stosować jesienią w fazie od pełni rozwiniętych liścieni do fazy 4 liści rzepaku (BBCH 10–14) w dawce 0,2 l/ha, np. w mieszaninie ze środkiem zawierającym metazachlor. Można też przeprowadzić sekwencję zabiegów, czyli wykonać zabieg posiewny, np. herbicydem zawierającym chlomazon w formulacji 480 EC, a następnie, powschodowo, zastosować solo Navigator™ 360 SL w dawce 0,2 l/ha. W momencie zabiegu chwasty powinny znajdować się w fazie liścieni do 4 liści właściwych. Navigator™ 360 SL jest środkiem selektywnym, działa układowo. Doświadczenia polowe Corteva pokazały, że Navigator™ 360 SL, w dawce 0,2 l/ha w mieszaninie z herbicydem zawierającym metazachlor 500 SC zastosowanym w dawce 1,25-1,5 l/ha, skutecznie zwalczał chabra bławatka, chwasty rumianowate, fiołka polnego, gwiazdnicę pospolitą, jasnoty, komosę białą, mak polny, niezapominajkę polną i przytulię czepną i inne chwasty.

Infografika - Navigator 360 SL
Infografika - Navigator 360 SL