Śmietka kapuściana w rzepaku. Objawy, zapobieganie i zwalczanie

Coś poszło nie tak

Śmietka kapuściana (łac. Delia radicum) to jeden z najgroźniejszych jesiennych szkodników rzepaku. Jej larwy żerują na korzeniach i szyjce korzeniowej, gdzie drążą korytarze. Tego typu uszkodzenia często są wtórnie porażane przez sprawców chorób, co dodatkowo wpływa na obniżenie kondycji roślin przed zimą. Rośliny uszkodzone w mniejszym stopniu często w dalszych fazach wegetacji wylegają i przedwcześnie dojrzewają. W przypadku dużej presji szkodniki mogą całkowicie zniszczyć i doprowadzić do wypadu roślin.

Objawy żerowania śmietki kapuścianej

Żerowanie śmietki kapuścianej na rzepaku prowadzi do poważnych uszkodzeń, szczególnie na etapie wschodów i we wczesnych fazach wzrostu rośliny. Młode rośliny rzepaku więdną, nawet przy odpowiedniej wilgotności gleby. To pierwszy sygnał, że korzenie mogą być uszkodzone przez larwy. Ponadto, zainfekowane rośliny mogą wykazywać żółknięcie liścieni oraz pierwszych liści, co jest wynikiem osłabienia rośliny przez uszkodzenia systemu korzeniowego. Rośliny zaatakowane przez śmietkę kapuścianą rosną wolniej i nierównomiernie rozwijają się. W polu mogą być widoczne miejsca z rzadszymi, słabiej rozwiniętymi roślinami. Po wyjęciu rośliny z ziemi, na korzeniach widoczne są drobne uszkodzenia, tunele lub całkowicie zniszczone części korzeni. Uszkodzone przez larwy korzenie są bardziej podatne na wtórne infekcje grzybowe, co prowadzi do gnicia korzeni, a czasem także do gnicia szyjki korzeniowej. W zaawansowanych przypadkach rośliny mogą całkowicie zamierać, szczególnie jeśli uszkodzenia korzeni są znaczne. Zaatakowany przez szkodniki system korzeniowy nie jest w stanie dostarczać roślinie wody oraz składników odżywczych. Nawet jeśli rośliny przetrwają atak śmietki kapuścianej, ich rozwój może być na tyle ograniczony, że końcowy plon będzie znacznie niższy niż normalnie.

Śmietka kapuściana zwalczanie

Monitoring plantacji prowadzimy od początku wegetacji, w okresie od września do listopada, w fazie BBCH11-19. Za próg szkodliwości przyjmuje się 3‑5 śmietek w żółtym naczyniu w ciągu 1‑2 dni. Ochrona roślin przed szkodnikami od ich najwcześniejszych faz rozwojowych stanowi podstawowy czynnik gwarantujący uzyskanie satysfakcjonującego plonu. Zapewniając bezpieczeństwo już od wschodów uzyskujemy zdrowe, silne i pełne wigoru rośliny. Doskonałym rozwiązaniem, które od początku wegetacji roślin chroni je przed żerowaniem szkodników jest insektycydowa zaprawa nasienna.

Podstawa ochrony przed śmietką kapuścianą - zaprawy nasienne

Jedną z najskuteczniejszych metod ochrony przed śmietką kapuścianą jest siew nasion rzepaku zabezpieczonych przed tymi groźnymi szkodnikami, czyli zaprawionych substancją czynną zwalczającą śmietkę kapuścianą.

Śmietka kapuściana – rekomendowana zaprawa nasienna

Lumiposa™ 625 FS - zaprawa insektycydowa w formie płynnego koncentratu zawiesinowego, zwalcza owady gryzące. Po pobraniu środka wraz z pokarmem owady przestają żerować i giną po 24-60 godzinach w zależności od gatunku. Lumiposa™ 625 FS zapewnia ochronę przed takimi szkodnikami jak: śmietka kapuściana, gnatarz rzepakowiec, pchełka rzepakowa i pchełki ziemne. Lumiposa™ 625 FS chroni rośliny od najwcześniejszych faz rozwojowych, gdy są one szczególnie podatne na zagrożenia ze strony szkodników oraz zapewnia im ochronę aż do fazy 3 - 4 liści. Efektem działania tej zaprawy są wyraźnie mocniejsze rośliny o świetnym wigorze początkowym, co przekłada się na zdecydowanie lepsze przezimowanie rzepaku i w konsekwencji pozwala w pełni wykorzystać potencjał plonowania. Kupując nasiona rzepaku marki Pioneer® można wybrać opcję zaprawioną Lumiposą.