Agronomia •  06.10.2023

Jesienna ochrona zbóż przed chwastami. Terminy zabiegów i polecane herbicydy

Coś poszło nie tak

Najlepsze, co możemy zrobić dla naszych zbóż ozimych wczesną jesienią to zapewnić im optymalne warunki do rozwoju. Jednym z głównych ograniczeń jest występowanie chwastów, które pojawiają się w trakcie i po wschodach zbóż. Niezwalczone skutecznie, zabiorą roślinom uprawnym część składników odżywczych i wodę, a w konsekwencji znacznie obniżą plon. Wczesne wyeliminowanie roślin niepożądanych z plantacji pozwoli zbożom komfortowo wejść w fazę spoczynku zimowego i zabezpieczy plon. Przesunięcie głównego zabiegu chwastobójczego na jesień to także rozładowanie nawału prac polowych i wydatków wiosennych. Jak zwalczać chwasty w zbożach ozimych jesienią? Kiedy przeprowadzić zabieg jesiennego odchwaszczania zbóż? Jakie herbicydy jesienne do zbóż ozimych wybrać? Kiedy zabieg chwastobójczy w pszenicy ozimej, życie, pszenżycie, czy jęczmieniu będzie najbardziej skuteczny?

Najgroźniejsze chwasty w zbożach ozimych jesienią

Duże zagrożenie dla zbóż ozimych od lat stanowią zarówno chwasty jednoliścienne, np. miotła zbożowa czy wyczyniec polny, jak i dwuliścienne, w tym: chaber bławatek, gwiazdnica pospolita tobołki polne, tasznik pospolity, samosiewy rzepaku, mak polny. Sporym problemem dla plantatorów są też uciążliwe chwasty jesienne, trudne do zniszczenia np.  przytulia czepna, fiołek polny, bodziszek drobny, stulicha psia, chwasty rumianowate i przetaczniki.

Najtrudniejsze do zwalczenia chwasty w pszenicy ozimej

W pszenicy ozimej szczególnie groźne są tzw. chwasty zimujące, które trzeba bezwzględnie zwalczać jesienią. Należą do nich m.in. bodziszek drobny, chaber bławatek, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, maruna bezwonna, miotła zbożowa, przetaczniki, czy przytulia czepna. Pozostawienie ich na plantacji do wiosny z pewnością negatywnie wpłynie na przyszły plon. Ponadto, po zimie gatunki te mogą zakwitnąć i rozsiać się, zachwaszczając w ten sposób plantację na kolejne sezony.


Problematyczne chwasty w pszenżycie i życie

Plantatorzy pszenżyta i żyta ozimego zmagają się z podobnymi wyzwaniami co producenci pszenicy. W ostatnich latach najtrudniejszymi przeciwnikami są m.in. bodziszek drobny i przytulia czepna.

Obydwa gatunki są azotolubne, należą do chwastów o dużym znaczeniu ekonomicznym i mogą zasiedlać plantacje masowo.

 

Jęczmień ozimy - jesienne chwasty

Warto podkreślić, że zbożach ozimych: pszenicy, pszenżycie i życie, a także na plantacjach jęczmienia ozimego, najlepiej zwalczać chwasty jak najwcześniej, tj. w początkowych fazach rozwojowych, od fazy kiełkowania do 2-4 liści w przypadku chwastów dwuliściennych oraz do końca fazy krzewienia w przypadku zwalczania chwastów jednoliściennych. Wówczas zabiegi odchwaszczania zbóż ozimych są najbardziej efektywne.

Zwalczanie chwastów w zbożach ozimych jesienią, czyli rekomendowane herbicydy na zboża ozime jesienią

Warto wybrać herbicyd o szerokim spektrum działania, który skutecznie wyeliminuje najważniejsze gatunki chwastów. Herbicyd na zboża ozime musi być skuteczny, to oczywiście jest najważniejsze. Ale idealny środek na chwasty do jesiennego stosowania, powinien też charakteryzować się innymi ważnymi cechami. Jesienny herbicyd musi być bezpieczny dla roślin uprawnych i wygodny w aplikacji.

Zwracajmy uwagę na zakres temperatur, w jakich można stosować herbicyd jesienny. Warto wybrać te, które są najbardziej elastyczne i zapewniają skuteczność działania zarówno w niższych, jak i wyższych temperaturach oraz w zmiennych warunkach wilgotnościowych powietrza, co często obserwujemy jesienią. Dobrym przykładem są jesienne herbicydy zawierające substancje z rodziny Arylex™ active np. Quelex™, które działają niezawodnie w temperaturze od 2 do 25 stopni Celsjusza.

Odchwaszczenie pszenicy jesienią

Na plantacjach pszenicy ozimej często mamy do czynienia z chwastami znajdującymi się w różnych fazach rozwoju, także z kiełkującymi. Warto zatem postawić na taki herbicyd jesienny, który działa zarówno przez glebę, jak i liście, czyli łączy działanie doglebowe i nalistne. Polecanym zestawem herbicydowym w uprawie pszenicy ozimej, który łączy w sobie cztery substancje czynne, jest Quelex™ Complex Pak. To pakiet nowoczesnych środków chwastobójczych, w skład którego wchodzą produkty Quelex™ oraz Naceto™ SC, które działają nalistnie i doglebowo, w wysokich i niskich temperaturach.

Ochrona pszenżyta przed chwastami

Quelex™ Complex Pak polecamy też producentom pszenżyta. W przypadku problemów z chwastami odpornymi na sulfonylomoczniki, np. miotłą zbożową i chabrem bławatkiem, gdy na polach występują też fiołki, przytulia, przetaczniki, chwasty rumianowate, czy samosiewu rzepaku, preparat ten sprawdzi się znakomicie.

Herbicydy na żyto jesienią

Quelex™ Complex Pak świetnie rozprawi się także z chwastami na plantacjach żyta. Co ważne, jego skład dodatkowo zabezpiecza przed powstawaniem odporności.

Zwalczanie chwastów w jęczmieniu ozimym

Quelex™ Complex Pak ma też rejestrację w jęczmieniu ozimym. Rozwiązanie jest w pełni kompleksowe, nie tylko obejmuje spektrum różnych chwastów, ale też szeroki zakres upraw.

Co nowego w odchwaszczaniu zbóż jesienią?

Szeroka rejestracja, elastyczność stosowania i wysoka skuteczność to cechy, które wyróżniają najnowszy jesienny herbicyd dla zbóż ozimych - Elipris™. Środek należy do rodziny Arylex™ active, zupełnie nowej grupy chemicznej arylopikolinowe, sklasyfikowanej w obrębie syntetycznych auksyn (grupa 4 wg HRAC). Jak wszystkie preparaty Arylex™ active, także Elipris™ ma bardzo szerokie okno aplikacji (działa już od 2 stopni Celsjusza). To środek ochrony roślin nowej generacji, który szybko degraduje się w glebie nie stwarzając zagrożenia dla roślin uprawianych następczo, a także wyróżnia się korzystnym profilem toksykologicznym i środowiskowym. Ten nowy herbicyd na zboża ozime jesienią, który zawiera trzy substancje czynne o różnych mechanizmach działania, skutecznie zwalcza szerokie spektrum chwastów (chabry, przytulię czepną, jasnoty, maki) w pszenicy ozimej, pszenżycie, życie i jęczmieniu ozimym. To najsilniejszy jesienny herbicyd zwalczający chabra bławatka i miotłę zbożową, także formy odporne na ALS.

Chwasty zwalczane przez Elipris™ Pozostałe zwalczane: gwiazdnica pospolita, jasnota różowa, jasnota purpurowa, rumianek pospolity, starzec zwyczajny. * - wg doświadczeń własnych.
Chwasty zwalczane przez Elipris™ Pozostałe zwalczane: gwiazdnica pospolita, jasnota różowa, jasnota purpurowa, rumianek pospolity, starzec zwyczajny. * - wg doświadczeń własnych.

Jesienny zabieg na chwasty w zbożach ozimych - jaki termin?

Najlepszym momentem na zwalczanie chwastów w zbożach ozimych jest faza 2-3 liści. Quelex™ Complex Pak należy stosować w dawce Quelex™ 25 g + Naceto™ SC 0,25 l/ha, a Elipris™ w dawce 0,4 l/ha. Zabieg przeprowadzamy wtedy, gdy chwasty na plantacji znajdują się we wczesnych fazach rozwojowych. Im młodsze chwasty, tym łatwiej je wyeliminować z plantacji.