Mączniak prawdziwy zbóż i traw. Charakterystyka, objawy i zwalczanie

Something went wrong. Please try again later...

Mączniak prawdziwy zbóż i traw – choroba wywoływana przez Blumeria graminis – to najpopularniejsza infekcja i zarazem jedno z największych zagrożeń w uprawie zbóż. Bezwzględny (obligatoryjny) patogen należy do grzybów z klasy Dothideomycetes. Grzyb szybko rozwija się na łodygach i liściach roślin. Patogen w dużym stopniu negatywnie wpływa na wielkość i jakość plonu.

Zagrożenie mączniakiem prawdziwym zbóż i traw

Infekcja w znaczący sposób ogranicza krzewienie i utrzymanie źdźbeł z kłosem, może ograniczyć liczbę źdźbeł z kłosami nawet o 20%, zmniejszyć długość kłosa i liczbę ziarniaków, a także  zredukować wielkości ziaren (wyrównanie) o 5-10%. Co więcej, występowania mączniaka tylko na częściach nadziemnych rośliny ogranicza wzrost systemu korzeniowego nawet o 50%. Ponadto, rośliny porażone przez mączniaka są bardzo podatne na inne choroby grzybowe, w tym na infekcje spowodowane przez septoriozę i rdze.

Jak wygląda mączniak prawdziwy? 

Mączniak prawdziwy jest bardzo łatwy do identyfikacji. Infekcja objawia się białym, mączystym nalotem na roślinach. Są to zarodniki konidialne, które wydostały się z zarodników przetrwalnikowych, pierwotnie wyglądających jak czarne punkty na powierzchni liścia. Do szybkiej i skutecznej identyfikacji infekcji należy zwrócić uwagę na obydwie formy zarodników.

W jakich warunkach pojawia się mączniak prawdziwy zbóż?

Infekcja mączniakiem prawdziwym przebiega bardzo szybko, czyli już w ciągu 48 godzin. Niezwalczony patogen potrafi zainfekować cały łan w ciągu zaledwie 7 dni. Patogen Blumeria graminis rozwija się już w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza, ale optymalne warunki do rozwoju tego grzyba to 12-20 stopni i wysoka wilgotność powietrza.

Jak zapobiegać rozwojowi mączniaka prawdziwego i czym go zwalczać?

Mączniak prawdziwy jest najgroźniejszy dla jęczmienia ozimego i żyta wczesną wiosną, natomiast dla pszenicy stanowi największe zagrożenie w fazie liścia podflagowego, flagowego i kłosa. Im skuteczniejsza walka z mączniakiem w pierwszych fazach rozwojowych, tym mniejsze ryzyko negatywnego wpływu patogenu na wysokość i jakość plonu. Do zabezpieczenia plantacji przed mączniakiem prawdziwym najważniejsze znaczenie mają zabiegi fungicydowe w terminie T1 i T2. Skuteczna ochrona w tym czasie jest fundamentem budowania przyszłego plonu. 

Co na mączniaka w zbożach?

Do zwalczania mączniaka prawdziwego zbóż rekomendujemy zarówno nowości np. fungicyd Queen™ z substancją czynną Inatreq™ active oraz Wirtuoz PRO™, jak i stosowane od lat preparaty np. Talius™ 200 EC.