Szkodliwość rdzy brunatnej
Zainfekowane liście i źdźbła mogą ulegać skręceniu, zniekształceniu oraz przedwczesnemu zamieraniu. Znaczna utrata powierzchni zielonych przekłada się na zmniejszenie plonu i niższą MTZ. Nasilenie rdzy brunatnej i jej szkodliwość uzależnione są od lokalnych warunków. Łagodne zimy i coraz cieplejsze wiosny, zwłaszcza gorąca, wilgotna pogoda od kwietnia do lipca to najbardziej dogodne warunki do rozwoju choroby. Rdza brunatna atakuje zboża już jesienią. Na początku choroba negatywnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego oraz ogranicza możliwości krzewienia się roślin, co negatywnie wpływa na potencjał plonotwórczy roślin. Najgroźniejsza pod względem ekonomicznym jest infekcja w fazie BBCH39. Porażenie roślin patogenami rdzy brunatnej w tym czasie może skutkować obniżką plonu aż o 75 procent. Zdarza się, że choroba atakuje zboża w lipcu, tuż przed żniwami, wówczas nie powoduje strat o dużym znaczeniu ekonomicznym. Niemniej, zarówno ziarno, jak i słoma pochodzące z zainfekowanej plantacji mają obniżoną jakość, a w konsekwencji niższą cenę.
Jak zwalczać rdzę brunatną?
Zabezpieczenie przed rdzą brunatną warto zacząć od wyboru odmian odpornych. Dotyczy to zwłaszcza regionów o dużej podatności na tę chorobę. Eliminacja samosiewów, opóźnienie siewu oraz unikanie nadmiernego stężenia azotu w roślinach stanowią elementy dobrej praktyki agrotechnicznej obniżającej ryzyko zakażenia rdzą brunatną. Niezbędna jest szczegółowa lustracja plantacji i wykonywanie zabiegów fungicydowych w terminie. IOR podaje, że za próg szkodliwości rdzy brunatnej uznaje się:
· 10-15% roślin z objawami rdzy brunatnej w fazie krzewienia,
· 10% źdźbeł z objawami rdzy brunatnej w fazie strzelania w źdźbło,
· objawy infekcji chorobą na liściu podflagowym lub flagowym w fazie kłoszenia.
Jak zwalczyć rdzę w pszenicy - fungicydy rekomendowane do zwalczania rdzy brunatnej
Najskuteczniejszą metodą walki z rdzą w pszenicy, pszenżycie i życie jest stosowanie środków grzybobójczych. Fungicydem rekomendowanym do zwalczania rdzy brunatnej jest Queen™ - nowy, przełomowy środek grzybobójczy zawierający innowacyjną substancję czynną Inatreq™ active.
Produkt porównawczy – benzowindyflupyr, protiokonazol
Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, ZDD Gorzyń – stacja Przybroda, sezon 2022, zabieg w fazie liścia flagowego (BBCH 39). Doświadczenia własne Corteva.