Septorioza paskowana liści pszenicy – jak ją rozpoznać?
Objawy septoriozy liści pszenicy pojawiają się już na siewkach. Początkowo objawy są małe, niemożliwe do zaobserwowania gołym okiem. Później, charakterystyczne żółtobrunatne wydłużone plamy z ciemnymi piknidiami można dostrzec na liścieniach, łodygach i liściach właściwych. Plamy te z czasem przybierają postać nieregularnych pasów – stąd nazwa choroby. Obecność piknidiów świadczy o tym, że presja choroby jest już duża, a na roślinach stale przebiega proces zarodnikotwórczy, czego skutkiem są porażenia kolejnych liści. Porażone liście zasychają i zamierają. W efekcie zmniejsza się powierzchnia asymilacyjna, a to skutkuje problemami z pobieraniem i przemianą składników z otoczenia dla potrzeb roślin.
Przyczyny septoriozy paskowanej zbóż
Patogeny chorobotwórcze bytują na resztkach pożniwnych i samosiewach. Zarodniki, uwalniane ze ściernisk, inicjują infekcje przed zimą i wczesną wiosną, często są rozpryskiwane przez deszcz z zainfekowanych dolnych liści. Wzrostowi występowania septoriozy sprzyjają m.in.: niewłaściwe przygotowanie pola pod siew, warunki atmosferyczne, w tym łagodne zimy i duże opady deszczu, wczesny siew zwłaszcza odmian podatnych na chorobę, a także silne wiatry, które mogą nasilić rozprzestrzenianie się zarodników.
Septorioza liści zbóż - okres inkubacji
Grzyb może przetrwać na ściernisku ponad 18 miesięcy. Zazwyczaj pierwsze objawy septoriozy pojawiają się bardzo wcześnie. W przypadku pszenicy ozimej mogą być widoczne już na początku grudnia i bytować przez całą zimę na najniższych liściach. Wczesną wiosną nowe liście mogą wydawać się zielone i zdrowe, podczas gdy dolne liście obumierają. Infekcja nowych następuje zazwyczaj w ciągu 24 godzin od pojawienia się zarodników na nowych liściach. Od momentu rozpoczęcia infekcji septoriozą paskowaną liści do pierwszych jej objawów wizualnych widocznych na liściach mija co najmniej 30 dni, stąd przy wyborze fungicydu warto opierać się o produkty działające zapobiegawczo.
Co na septoriozę pszenicy? Czym zwalczać?
Podstawą do podjęcia decyzji o zabiegu przeciwko septoriozie liści pszenicy jest szczegółowa lustracja plantacji. Należy ją prowadzić:
· w fazie krzewienia (BBCH 21-29),
· w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 31-39),
· w fazie kłoszenia (BBCH 51-59).
Jeśli na reprezentatywnej liczbie roślin zaobserwujemy odpowiednio:
· 30–50% liści z objawami septoriozy liści lub z piknidiami,
· 10-20 proc. porażonej powierzchni liścia podflagowego,
· 5-10 proc. porażonej powierzchni liścia flagowego lub 1 proc. liści z owocnikami
– konieczne jest wykonanie zabiegu fungicydowego.
Program zwalczania septoriozy rozpoczyna się w T1 i trwa do T2. To najlepszy czas, aby powstrzymać rozwój choroby na dolnych liściach i zachować zdrowe górne liście, a tym samym zoptymalizować wielkość plon i poprawić jego jakość.
Jak zapobiegać septariozie paskowanej?
Ważne jest odpowiednie przygotowanie gleby, ponieważ jednym z głównych źródeł choroby są resztki pożniwne z patogenem. Należy pamiętać, że niektóre odmiany pszenicy są bardziej podatne na zarażenie septoriozą.
Septorioza paskowana liści pszenicy – jakie uprawy atakuje?
Jakim uprawom zagraża septorioza paskowana liści? Przede wszystkim pszenicy, ale zdarza się, że choroba ta atakuje także uprawy pszenżyta, jeszcze rzadziej żyta.
Septorioza pszenicy – zagrożenie dla plonu
Septorioza pszenicy to groźny przeciwnik. Kłosy roślin zaatakowanych patogenem są krótsze, mają mniejszą liczbę ziaren w kłosie i niższą masę tysiąca ziaren. Straty w plonie mogą osiągnąć poziom 50 procent. Patogen wpływa też negatywnie na jakość ziarna.
Rekomendowane fungicydy zwalczające septoriozę paskowaną liści to:
· Queen™
· Talius™ 200 EC
· Wirtuoz PRO™
Zobacz w praktyce czym jest septorioza paskowana liści pszenicy i sprawdź jak ją zwalczać?